امروز: پنج شنبه ۲ آیان ۱۳۹۸

انتخاب سردبیر:

لزوم چرخش کلید تدبیر در قفل عقب ماندگی سیستان و بلوچستان بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد دبیر دانشگاهی منطقه هشت کشور منصوب شد اعتراف دو جوان شرور به ربودن و آزار و اذیت زنان وزیر نیرو با رئیس جمهور الجزایر دیدار کرد فیلم/ حاشیه نگاری مسابقه والیبال ایران و لهستان آیه‌ای از قران که خدا در آن ۷ بار «من» را بکار برده است/ علت مستجاب نشدن دعاها ا... هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد انتخابات تشکل انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) دانشگاه یزد برگزار شد هنوز برای قضاوت درباره موفقیت مذاکرات خیلی زود است ستاره والیبال ایران از مردم عذرخواهی کرد معاون رئیس جمهور از کتابخانه ملی بازدید کرد دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان رکود صنعت به قیمت مهار تورم مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود مستندات قانونی تأیید کننده برخورد با چادری‌ها را ارائه کنید خودروهای بدون معاینه فنی، حق تردد در تهران را ندارند تفکر حل مشکلات داخلی با کمک غرب فقط بیسوادی جریان سازشکار است/ دو اشتباه راهبرد... روز قدس ریشه در آرمان‌های نظام دارد دغدغه هر روز و هر شب روحانی، افزایش قیمت‌هاست دریادار سیاری در صدر یک هیات نظامی به روسیه سفر کرد یارانه افراد ثروتمند در جهت اشتغال مددجویان هزینه خواهد شد توصیه‌های علامه حسن زاده آملی به کاربران شبکه‌های اجتماعی و موبایلی دو سوی این نقشه راه انتصاب دبیر پنجمین جشنواره فیلم کوتاه «خورشید» گزارش تصویری// جمع خوانی قرآن کریم در حسینیه ثارالله کرمان نظری معاون هنری حوزه شد/ حمزه‌زاده مدیر سازمان توسعه سینمایی سوره زندگی در مناطق کوهستانی اولویت اول افراد درونگرا نمایشگاه خوشنویسی استاد طاهر خوشنویس افتتاح شد بازی های بومی و محلی در شیرود و فروریختن داربست معرفی دین و فرهنگ با بازی رایانه ای/ بازی سازان مظلوم اند اقدامات مبارزه بامواد مخدرما در چارچوب مسایل دینی است/بیش از ۹۷ درصد جامعه ایران... دیدار آیت الله جنتی با استاندار مازندران قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان چند رسانه ای مجموعه ای از بدشانسی های باورنکردنی رسومات بلوچستان بهترین تلفن‌های هوشمند دو سیم‌کارته زیر ۵۰۰ هزارتومان که باید بخرید نکاتی که قبل از نصب ویندوز 10 باید بدانیم آسیب های جسمی مذاکرات به مذاکره کنندگان خبر فیلم بازرسی از مناطق مختلف ایران کاپیتولاسیون هسته‌ای است لهستان نخستین بازی مقابل ایران را برد+منتخب تصاویر و جزئیات جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
سرویس : اجتماعی
زمان : ۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۱۸
شناسه خبر: ۴۲۲۲۰۱
 
عبد الملکی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
تفکر حل مشکلات داخلی با کمک غرب فقط بیسوادی جریان سازشکار است/ دو اشتباه راهبردی در توسل اقتصادی به خارج از کشور
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: تفکر حل مشکلات اقتصاد داخلی با کمک غرب فقط محصول و خروجی بیسوادی جریان سازشکار است. حتی در خود دانشگاه­های غربی هم هیچ دانشمند منصفی به اقتصادهای در حال توسعه توصیه نمی کند که برای عبور از مراحل توسعه و حل مشکلات­شان از غرب کمک بخواهند.

حجت الله عبد الملکی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو» گفت: عده ای متأسفانه اقتصاد مقاومتی را بد فهمیده اند. عده ای در داخل دولت و جریان فکری حامی تعامل با غرب، اقتصاد مقاومتی را اشتباه درک کرده اند. تصورشان این است که قرار است ما به یک اقتصاد قوی برسیم و راه رسیدن به اقتصاد قوی تعامل با غرب است اینها دو ضعف جدی علمی دارند. ضعف اول این است که اقتصاد ملی را نمی شناسند و نمی دانند اقتصاد ایران بنیادش چیست و ضعف دومش این است که نقشه اقتصادی که غرب برای اقتصاد سایر کشورها کشیده را متوجه نیستند.

 

عبدالملکی تاکید کرد: در پاسخ نکته اول گفته می شود که ما یک اقتصاد با ظرفیت و توانمندی های بسیار بالاهستیم و با به فعلیت رساندن این توانمندی ها همه آنچه که قبلا با فروش نفت و تزریق دلارهای نفتی، برای اقتصادمان تأمین می کردیم را می توانیم بدون نیاز به فروش نفت عملی کنیم. در بعد دوم که اینها نقشه غرب برای سایر اقتصادها را درک نمی کنند؛ باید توجه داشت که اقتصاد غربی بر اساس فلسفه اومانیسم در تلاش است تا در هر جای دنیا و به هر قیمتی که شده منافع اقتصادی خودش را تامین کند.

 

وی افزود: مسئولین غربی و مدیران غربی حتی از بیان صریح این نکته نیز خود داری نمی کنند. مثلا آقای اوباما رسما در اجلاس سازمان ملل می گوید ما هر جا که منافع آمریکا ایجاب کند وارد جنگ می شویم! این فلسفه اقتصاد غرب است که به دنبال منافع خودش حتی انسان می کشد، جنگ راه می اندازد و نسل کشی می کند. تمام جنگهایی هم که در دنیا در حال شکل گیری است و غرب و آمریکا در پشت صحنه اش هستند اهداف اقتصادی دارد. امروزه هیچ کس در این که یکی از اهداف اصلی جنگ عراق تامین انرژی آمریکا و غرب بوده شکی ندارد.

 

استاد دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: اکنون غرب با این روحیه سود طلبی به قیمت هر چیزی حتی جان انسان ها آمده با ما وارد یک مذاکره و معامله می شود. طبیعی است که باید حواسمان باشد او به دنبال منافع هنگفت خودش است و در این جریان نه تنها به منافع ما وفا دار نخواهد بود بلکه ممکن است گزینه های خون ریزی و کشتار را هم دنبال کند.

 

وی اظهار داشت: این دوستانی که در داخل تصور می کنند رشد و شکوفایی ما وابسته به تعامل با غرب است و منوط به این است که واگن اقتصاد کشورمان را به لوکوموتیو اقتصاد غرب ببندیم؛ باید توجه کنند که این لوکوموتیو هدفش این است که خودش با حداکثر سرعت حرکت کند و هرجا در سربالایی یا لبه پرتگاه احساس مشکل کند اتصال خود را با واگنهای عقبی قطع خواهد کرد و بار اضافی را وارد دره خواهد کرد.

 

وی تاکید کرد: وقتی ما به بهانه داشتن مشکلاتی در داخل و اقتصاد داخلی متوسل به غرب می شویم همزمان دو اشتباه راهبردی می کنیم. اول اینکه فراموش می کنیم برای رفع مشکل خودمان در داخل کشور منابع بسیار فراوان و غنی داریم. اشتباه راهبردی دوم ما این است که حل مشکلات مان را از به وجود آورنده مشکلات می خواهیم، یعنی داریم به کسی که خودش مسموم کننده آب هست می گوییم به ما آب بده برای خوردن! او باز هم آب مسموم به دست ما خواهد داد و مردن از تشنگی بهتر است از خوردن آب مسموم با دست خود.

 

عبدالملکی ادامه داد: تفکر حل مشکلات اقتصاد داخلی با کمک غرب فقط محصول و خروجی بیسوادی جریان سازشکار است. حتی در خود دانشگاه­های غربی هم هیچ دانشمند منصفی به اقتصادهای در حال توسعه توصیه نمی کند که برای عبور از مراحل توسعه و حل مشکلات­شان از غرب کمک بخواهند و پیشرفت­شان را منوط کنند به آنچه که غرب می خواهد. عموم کشورهایی که امروز از آنها به عنوان قدرت­های نوظهور اقتصادی یاد می شود، تمام تعاملات­شان را با غرب تنظیم نکردند. گاهی تصور می شود کره جنوبی یا چین یا مالزی در مسیر تعامل با غرب بود که پیشرفت کردند؛ خیر اینها به نیروهای درون خودشان تکیه کردند.

 

وی افزود: البته از فضای اقتصادی غرب هم استفاده کردند ولی در جاهایی که خیلی درگیر اقتصاد بین المللی و فضای اقتصاد غرب شدند ضربه خوردند و لطمه دیدند. به عنوان مثال کشورهای غرب آسیا که پیشرفت های اقتصادی خوبی به دست آورده بودند در نتیجه ورود سنگین به بازارهای مالی بین المللی دچار بحران 1997 شدند و زیان سنگینی را متحمل گردیدند.

 

عبدالملکی تاکید کرد: چین امروز از ارتباطاتش با همه کشورها بهره می برد اما در اثر زیاد شدن ارتباط اقتصادی اش با آمریکا در یک دام راهبردی افتاده و اکنون دارنده بزرگترین ذخایر دلار در جهان است که بالغ بر 3.7 هزار میلیارد دلار می شود. خوب طبیعی است که این اقتصاد در صورت ضربه خوردن آمریکا و سقوط دلار چه آسیب بزرگی خواهد دید.

 

وی گفت: با بررسی پیشرفت­های اقتصادی صورت گرفته در کشورهای شرق عالم می بینیم هیچ کدام پیشرفت اقتصادی شان منوط و وابسته به غرب نبوده است بلکه درونزا و بر اساس استعدادهای خود این کشورها بوده است.

 

این استاد دانشگاه در پایان اظهار داشت: این کشورها هرگاه اقتصادشان را به آمریکا وصل کردند همانجا ضربه خوردند چون اقتصاد آمریکا به شدت بی رحم است. به عنوان مثال هنگامی که شرکت پژو برای عملی شدن تحریم­های آمریکا ایران را ترک کرد، بزرگترین شریک تجاری اش را از دست داد. آمریکایی ها برای جبران ضررش از شرکت جنرال موتورز خواستند که مبلغ قابل توجهی از سهام پژو را بخرد و چنین هم شد. اما چند سال بعد همین که پژو در اثر بحران اقتصادی اروپا در آستانه ورشکستگی قرارگرفت و موج اخراج را آغاز کرد؛ جنرال موتورز هم کل سهامش را فروخت و سهام پژو را در بد ترین شرایط زمین زد! پژویی که فرانسوی و هم پیمان اصلی آمریکاست. چرا؟ چون این فلسفه اقتصاد غرب است و تنها منافع است که اصالت دارد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
دیدگاه شما
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
دیدگاه دیگران
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۴/۶/۱۷ - ۱۳:۱۸
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۴ - ۰۹:۱۵
دبیر دانشگاهی منطقه هشت کشور منصوب شد
درمحمد کردی‌تمندانی از جانب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان دبیر دانشگاهی منطقه هشت کشور منصوب شد.
۱۳۹۴/۶/۱۴ - ۰۸:۵۷
اعتراف دو جوان شرور به ربودن و آزار و اذیت زنان
دو شیطان که سوار بر خودروی پراید مشکی با شیشه‌های دودی در پوشش مسافربر دست به اعمال مجرمانه می‌زدند بازداشت شدند.
۱۳۹۴/۶/۹ - ۱۰:۳۱
وزیر نیرو با رئیس جمهور الجزایر دیدار کرد
حمید چیت چیان با عبدالعزیز بوتفلیقه دیدار و پیام رسمی دعوت حسن روحانی برای شرکت در اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز در تهران را به وی تسلیم کرد.
۱۳۹۴/۴/۲۴ - ۱۶:۰۲
آیه‌ای از قران که خدا در آن ۷ بار «من» را بکار برده است/ علت مستجاب نشدن دعاها از زبان امام کاظم(ع)
در آیه ای از قرآن خداوند هفت مرتبه از کلمه «من» استفاده کرده است که در این آیه اظهار محبت فراوان به بندگان کرده است.
۱۳۹۴/۴/۲۴ - ۱۵:۳۳
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۴/۲۴ - ۱۴:۵۷
انتخابات تشکل انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) دانشگاه یزد برگزار شد
انتخابات تشکل دانشجویی انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) در دانشگاه یزد برگزار شد.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۶:۳۷
هنوز برای قضاوت درباره موفقیت مذاکرات خیلی زود است
جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید، هنوز خیلی زود است که بگوییم مذاکرات فشرده هسته‌ای با ایران موفقیت‌آمیز خواهد بود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها